Blog
Zasady projektowania konstrukcji budowlanych
Projektowanie konstrukcji budowlanych rozpoczyna się od analizy przeznaczenia konstrukcji oraz środowiska, w którym zostanie ona zbudowana. Kluczowe jest między innymi określenie obciążeń, jakim będzie poddawana konstrukcja, takich jak wiatr, śnieg, aktywność sejsmiczna i inne siły.
Kiedy należy zastosować konstrukcje oporowe?
Konstrukcja oporowa zabezpiecza drogi, wykopy, mosty, domy i inne obiekty. Są niezbędne, by zapobiec osuwaniu się gruntu, wzmocnić wybrane elementy infrastruktury. Stanowią często ważny detal małej architektury, mogą być niezwykle dekoracyjne. Są wykonywane z wielu różnych materiałów, np. kamienia, betonu i prętów.
Jakie są zalety prefabrykowanych obiektów mostowych?
Prefabrykacja od lat zdobywa rynek budowlany. Elementy te znajdują zastosowanie we wznoszeniu obiektów publicznych, mieszkaniowych, infrastrukturalnych, przemysłowych i innych. Dzięki tej technologii można zoptymalizować realizowane przedsięwzięcia, przy zachowaniu ich walorów estetycznych oraz użytkowych.
5 cech profesjonalnego biura projektowego
Poszukujesz biura, które przygotuje dla Ciebie projekt domu jednorodzinnego czy obiektu użyteczności publicznej? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakimi cechami powinno charakteryzować się profesjonalne biuro projektowe.
Jakie informacje powinna zawierać dokumentacja projektowa?
Niestety, budując jakąkolwiek konstrukcję trzeba liczyć się nie tylko z pracami budowlanymi, ale też wieloma czynnościami administracyjnymi. Już na samym początku inwestycji, przed rozpoczęciem budowy, do urzędu trzeba złożyć odpowiednią dokumentację projektową. Co dokładnie powinna ona zawierać?
Pierwsza w Polsce realizacja obiektu mostowego z zastosowaniem blach falistych typu optemPLATE
Firma Optem jest dostawcą autorskich technologii, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, rozszerzyła swoją dotychczasową ofertę o nowy produkt – optemPLATE – konstrukcje z blach falistych o głębokiej korugacji.
Czym są kotwy wklejane? I jakie korzyści daje ich zastosowanie?
System kotew wklejanych, który jest dostępny w naszej ofercie, został opracowany z myślą o rynku budowlanym oraz jego potrzebach dotyczących szybkiego i skutecznego montażu kap chodnikowych. Wyróżnia go duża wytrzymałość na obciążenia statyczne i quasi-statystyczne. Co ważne, kotwy wklejane cechują się nieskomplikowaną budową, co ułatwia montaż gotowego systemu. Jednocześnie gwarantują jego szczelność, co zapewnia wydajność i pewność realizacji rozpoczętej inwestycji.
Co powinien zawierać projekt rozbiórki budynku?
Rozbiórka wielu obiektów budowlanych wymaga specjalnego zezwolenia. W pewnych przypadkach, wraz z wnioskiem o jego wydanie, istnieje konieczność dołączenia projektu rozbiórki. Obowiązujące przepisy prawa budowlanego wskazują, że jest on niezbędny „w zależności od potrzeb”. Sprawdź, kiedy jest on potrzebny!
Czym są obiekty kubaturowe?
Obiekty kubaturowe stanowią ważny obszar współczesnego budownictwa. Występują obok obiektów budownictwa liniowego, takich jak gazociągi, wodociągi oraz kanalizacja, linie kolejowe itp. Pełnią one ważne funkcje, są niezbędne do funkcjonowania społeczeństwa i państwa. Sprawdź, czym one są!
Budowa hali przemysłowej – od koncepcji do realizacji
Żaden zakład przemysłu produkcyjnego nie obejdzie się bez hali produkcyjnej. Oczywiście, budowa takiej hali składa się z wielu etapów, z których ani jednego nie można pominąć. Jak dokładnie wygląda budowa przemysłowej hali produkcyjnej? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie!